Maj 14

Pierwsza „Trzynastka”

Od wielu lat, w parafii Miłosierdzia Bożego w Woli Rzędzińskiej, tradycją są nabożeństwa fatimskie, popularnie zwane „Trzynastki”, które uroczyście odprawiane są każdego 13 dnia miesiąca od maja do października. Nabożeństwa te są pamiątką i przypomnieniem wydarzeń, które miały miejsce w 1917 roku w Fatimie, gdzie Matka Boża ukazała się trojgu pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi przekazując im swoje Orędzie.

W tym roku pierwszą „Trzynastkę” poprowadził ks. ppor. dr Marcin Krępa dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach. Na wieczorne nabożeństwo, po raz pierwszy w 2019 roku, pomimo brzydkiej pochmurnej pogody, przybyła liczna rzesza wiernych oraz grono 30 kapłanów, w większości, z dekanatu Tarnów Wschód. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. ks. ppor. dr Marcin Kępa przypomniał zgromadzonym wiernym Orędzie Matki Bożej Fatimskiej: „Odmawiajcie różaniec, aby uprosić pokój dla świata i koniec wojny. (…) Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: O Jezu, czynię to z miłości dla Ciebie, za nawrócenie grzeszników i za zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi (…) Stąd nasza obecność w tej świątyni, nasza modlitwa i nasz różaniec i nasze wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny”.

Po uroczystej Mszy św. w procesji różańcowej figurę Matki Bożej Fatimskiej otoczyły ubrane na biało dzieci, które w tym roku przyjęły I Komunię Świętą, a figurę nieśli ich rodzice, aby w ten sposób wyrazić wdzięczność za obecność Jezusa w sercach dzieci. Przed figurą Matki Bożej szła trójka dzieci ubranych w stroje fatimskich pastuszków i tradycyjnie nieśli relikwie świętych Hiacynty i Franciszka Marto. Rozważania tajemnic różańcowych również przygotował ks. dyrektor dr Marcin Krępa, a w jednym z rozważań wierni usłyszeli: „W Niepokalanym Sercu Ojciec zamknął swojego Syna, jak gdyby było ono pierwszym tabernakulum. Bóg pragnie, aby nasza pobożność tam zapuściła swoje korzenie…” Procesję różańcową zakończyło ucałowanie relikwii świętych Pastuszków z Fatimy.

—>ZDJĘCIA

Permalink do tego artykułu: http://www.wola_rzedzinska_mb.diecezja.tarnow.pl/2019/05/14/pierwsza-trzynastka/